چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

اقدامات لازم و شرایط مناسب برای اخذ ویزای شینگن

 شینگن به مجموعه‌ای از ۲۶ کشور اروپایی اطلاق می‌شود که تحت پیمانی با نام شینگن، از فعالیت‌ها و مقرارت واحدی در جهت عبور و مرور از مرزهای خود پیروی می‌کنند. کشورهای عضو پیمان شینگن محدودیت‌های عبور و مرور مرزی را برای اتباع خود حذف کرده‌اند اما به همین اندازه که این قوانین برای اتباع خود آسان گرفته می‌شود در قبال اتباع خارجی سخت‌گیر هستند. پس افرادی که قصد ورود به این محدوده را دارند موظف به اخذ ویزای شینگن می‌باشند. 

تاریخچه شینگن

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم برای اولین بار چند کشور اروپایی پیشنهاد داشتن مقرراتی برای عبور و مرور واحد بین مرزهای خود را مطرح کردند و در دهه ۶۰ میلادی ۴ کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ این پیمان را بین خود امضا کردند. چندین سال بعد در منطقه‌ای بنام شینگن در کشور لوکزامبورگ، کشورهای فرانسه، آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ نیز به این پیمان پیوستند. علاوه‌بر رفت‌ و آمد آزاد بین مرزها فعالیت‌های گوناگون دیگری هم تحت این پیمان بین این کشورها انجام می‌گیرد. با گذشت سال‌ها کشورهای دیگری هم به این پیمان ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور در این پیمان قرار دارند که در جدول زیر برای شما آورده شده است.

 

اتریش - Austria مجارستان - Hungary لهستان - Poland
بلژیک - Belgium ایسلند - Iceland پرتغال - Portugal
جمهوری چک - Czech Republic ایتالیا - Italy اسلواکی - Slovakia
دانمارک - Denmark لاتویا - Latvia اسلوونی - Slovenia
استونی - Estonia لیتوانی - Lithuania اسپانیا - Spain
فنلاند - Finland لوکزامبورگ - Luxembourg سوئد - Sweden
فرانسه - France مالت - Malta سوئیس - Switzerland
آلمان - Germany هلند - Netherlands لیختنشتاین - Liechtenstein
یونان - Greece نروژ - Norway  

 

انواع ویزای شینگن

بنا به قصد و انگیزه شما از سفر نوع ویزای شینگن شما هم متفاوت است و هرکدام از انواع ویزای شینگن شرایط و تعداد ورود و خروج شما به کشورهای این حوزه را مشخص می‌کند. ویزای شینگن به سه دسته زیر تقسیم می‌گردد:

 1. ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visa - USV)
 2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (Limited territorial validity visa - LTV)
 3. ویزای ملی 

 

undefinedویزای شینگن اولین ضرورت برای ورود به اروپا

 

۱. ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شیگن اجازه اقامت به مدت ۹۰ روز در هر ۶ ماه را در منطقه شینگن به شما می‌دهد. این ویزا درواقع همان ویزای توریستی شینگن است که به سه نوع C, B, A تقسیم می‌شود که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

۱-۱ ویزای شینگن نوع A

این نوع از ویزا به ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) معروف است، که با داشتن آن شخص فقط می‌تواند در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن پرواز خود را عوض کند و اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.

۱-۲ ویزای شینگن نوع B

این نوع از ویزای شینگن نیز در واقع نوعی از ویزای ترانزیت است که شخص در آن می‌تواند حداکثر تا مدت ۵ روز از محدوه شینگن عبور کند. 

۱-۳ ویزای شینگن نوع C

این نوع از ویزای شیگن نیز در واقع نوعی ویزای کوتاه مدت است که فرد اجازه دارد در طول زمان مشخصی به کشورهای حوزه شینگن سفر کند که خود به سه نوع زیر تقسیم می‌شود. 

۱-۳-۱ ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود  (Single-entry)

همان طور که از اسم این ویزا مشخص است شخص دارنده ویزا تنها اجازه یک بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارد و به محض خروج از خاک کشوری که در آن حضور دارد ویزای وی منقضی می‌شود ولو اینکه هنوز از مدت زمان ویزا باقی‌مانده باشد.

۱-۳-۲ ویزای دوبار ورود شینگن (Double-entry)

ویزای دو بار ورود شینگن در بسیاری از موار و ملزومات مشابه ویزای یک بار ورود است. در این ویزا شخص می‌تواند دو بار به کشوری در حوزه شینگن ورود کند.

۱-۳-۳ ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

در این نوع از ویزای شینگن شما اجازه ورود به کشورهای حوزه شینگن به دفعات نامحدود را دارید و می‌توانید بین کشورهای این حوزه بدون مشکل تردد کنید و تنها محدودیت آن این است که در هر ۶ ماه به مدت ۹۰ روز می‌توانید در این منطقه اقامت داشته باشید و زمان آن از اولین ورود شما به یکی از کشورهای منطقه شینگن است. 

 

۲. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن (LTV)

این ویزا بنا بر دلایل و شرایطی خاص صادر می‌شود و شخص دارنده این ویزا تنها اجازه ورود به کشوری که ویزا از آن صادر شده و یا چند کشور محدود دیگری که در ویزا ذکر شده است را دارد و در دیگر کشورهای حوزه شینگن معتبر نمی‌باشد. یکی از دلایل صدور این نوع ویزا می‌تواند برای پناهندگان باشد.

 

undefinedاخذ ویزای شینگن

 

 

۳. ویزای ملی و یا ویزای نوع D شینگن (NV)

ویزای ملی شینگن (National Visa) به منظور اقامت طولانی مدت در یکی از کشورهای حوزه شینگن صادر می‌شود که می‌تواند دلایلی همچون تحصیل، بیزینس و کار داشته باشد. شخص دارنده این نوع از ویزای شینگن می‌بایس تا در زمان اتمام مدت ویزا به کشور خود بازگردد. این نوع از ویزا را هم می‌توانیم به دو دسته زیر تقسیم کنیم.

 

undefinedویزای شینگن همسفران تور مجارستان ژیوار

 

۳-۱ ویزای نوع D شینگن - سینگل (Single)

این نوع از ویزا به صورت یک بار ورود صادر می‌شود و می‌تواند دلیلی همچون درمان داشته باشد که شخص باید بعد از اتمام زمان مشخص شده به کشور خود باز گردد.

۳-۲ ویزای نوع D شینگن - مولتی (Multy)

 در این ویزا فرد می‌تواند بدون هیچ محدودیتی در کشورهای حوزه شینگن رفت‌ و آمد کند و این نوع ویزای شینگن به دلایلی همچون تحصیلی با بیمارانی که نمی‌دانند برای چه مدت اقامت خواهند داشت و ... صادر می‌شود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن

یکی از مهم‌ترین قسمت های لازم برای درخواست ویزا مدارک شما است چرا که قبل از شما این مدارک است که در سفارت معرف شما است و می‌تواند سرنوشت ویزا شدن یا نشدن شما را مشخص کند.

در لیست مدارک لازم را برای شنا نام می‌بریم.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزا
 2. عکس مناسب
 3. شناسنامه
 4. پاسپورت یا گذرنامه
 5. مدارک شغلی و کاری
 6. پرینت گردش حساب مالی
 7. نامه تمکن مالی
 8. بلیط پرواز
 9. رزرو هتل
 10. بیمه مسافرتی
 11. هزینه جهت انجام انگشت‌نگاری در سفارت

 

undefined 

ادامه مطلب ...